Newsletter
Chcesz otrzymywać horoskopy, prognozy i nowości na swój e-mail?
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do

Książka na lato 2021

Powieść dystopijna, literatura dystopijna

Powieść dystopijna lub inaczej fikcja dystopijna to gatunki fikcji spekulatywnej, które eksplorują struktury społeczne i polityczne. Utopijna fikcja ukazuje scenerię zgodną z etosem autora, mającą różne atrybuty innej rzeczywistości, która ma przemawiać do czytelników. Dystopijna fikcja oferuje coś przeciwnego: przedstawienie scenerii, która całkowicie nie zgadza się z etosem autora. Niektóre powieści łączą oba gatunki, często jako metafora różnych kierunków, które ludzkość może obrać w zależności od swoich wyborów, kończąc na jednej z dwóch możliwych przyszłości. Zarówno utopie, jak i dystopie są powszechnie spotykane w science fiction i innych rodzajach spekulatywnej fikcji.

Ponad 400 utopijnych dzieł w języku angielskim zostało opublikowanych przed rokiem 1900, a ponad tysiąc innych ukazało się w XX wieku. Wzrost ten jest częściowo związany ze wzrostem popularności gatunku fiction, science fiction i bardziej ogólnie Young Adult fiction, ale także ze zmianami społecznymi na większą skalę, które przyniosły świadomość większych problemów społecznych lub globalnych, takich jak technologia, zmiana klimatu i rosnąca populacja ludzka. Niektóre z tych trendów stworzyły odrębne podgatunki, takie jak ekotopia, fikcja klimatyczna, dystopijne powieści Young Adult czy feministyczne powieści dystopijne.
 

Powieść dystopijna

Dystopia to społeczeństwo charakteryzujące się skupieniem się na tym, co jest sprzeczne z etosem autora, takim jak masowe ubóstwo, publiczna nieufność i podejrzliwość, państwo policyjne czy ucisk. Większość autorów dystopii bada co najmniej jeden powód, dla którego tak się dzieje, często jako analogię do podobnych problemów w prawdziwym świecie. Literatura dystopijna jest używana w celu „dostarczenia świeżego spojrzenia na problematyczne praktyki społeczne i polityczne, które w innym przypadku mogłyby zostać uznane za oczywiste lub uznane za naturalne i nieuniknione”. Niektóre dystopie twierdzą, że są utopiami. “Erewhon” Samuela Butlera może być postrzegany jako dystopia ze względu na sposób, w jaki chorzy są karani jako przestępcy, a złodzieje są „leczeni” w szpitalach, co mieszkańcy Erewhonu uważają za naturalne i słuszne, tj. Utopijne (jak wyszydzono w Kandydacie Woltera).

Dystopie zwykle ekstrapolują elementy współczesnego społeczeństwa i można to odczytać jako ostrzeżenia polityczne. Powieść „My” Jewgienija Zamiatina z 1921 roku przepowiada postapokaliptyczną przyszłość, w której społeczeństwo jest całkowicie oparte na logice i wzorowane na systemach mechanicznych. George Orwell był pod wpływem "My", kiedy pisał ”1984”, powieść o Oceanii, państwie w ciągłej wojnie, której populacja kontrolowana jest przez propagandę. Big Brother i dziennik Two Minutes Hate nadali ton wszechobecnej autocenzurze. Powieść Aldousa Huxleya “Nowy wspaniały świat” rozpoczęła się jako parodia utopijnej fikcji i przewidywała zmiany przemysłowe i społeczne w roku 2540, które dostrzegł w 1931 roku, prowadzące do sukcesu przemysłowego przez przymusowo przekonaną populację podzieloną na pięć kast; Państwo Światowe zabija wszystkich w wieku 60 lat lub starszych.

Powieść Anthony'ego Burgessa z 1962 roku “Mechaniczna pomarańcza” rozgrywa się w przyszłej Anglii, w której panuje subkultura ekstremalnej przemocy wśród młodzieży i szczegółowo opisuje doświadczenia bohatera z państwem, które chce zmienić jego postać według własnego uznania. “Opowieść podręcznej” Margaret Atwood opisuje przyszłe Stany Zjednoczone rządzone przez totalitarną teokrację, w której kobiety nie mają praw, oraz “Wielki marsz” Stephena Kinga, opisujący podobny scenariusz totalitarny, ale przedstawiający udział nastoletnich chłopców w śmiertelnym konkursie. Przykłady dystopii dla młodych dorosłych (nurt literatury Young Adult) obejmują (zwłaszcza wszystkie opublikowane po 2000 roku) serię “Igrzyska śmierci” autorstwa Suzanne Collins, serię “Niezgodna”  Veroniki Roth, serię “Więzień Labiryntu” Jamesa Dashnera i serię Uglies Scotta Westerfelda. Gry wideo często zawierają również dystopie; godne uwagi przykłady obejmują serię Fallout, BioShock i późniejsze gry z serii Half-Life.

Powieść utopijna

Słowo utopia zostało po raz pierwszy użyte w bezpośrednim kontekście przez Sir Thomasa More'a w jego dziele "Utopia" z 1516 roku. Słowo utopia przypomina zarówno greckie słowa „nie ma miejsca”, „outopos”, jak i „dobre miejsce”, „eutopos”. W swojej książce, napisanej po łacinie, More przedstawia wizję idealnego społeczeństwa. Jak sugeruje tytuł, praca przedstawia niejednoznaczną i ironiczną projekcję stanu idealnego. Wcześniejszym przykładem utopijnego dzieła z klasycznej starożytności jest "Republika" Platona, w której zarysowuje on to, co uważa za idealne społeczeństwo i jego system polityczny. Późniejsze przykłady można zobaczyć w książce Samuela Johnsona "Rasselas, książę Abisynii" i Samuela Butlera "Erewhon", która używa jako tytułu anagramu „nigdzie”. To, podobnie jak większość utopijnej literatury, może być postrzegane jako satyra.

Historia powieści dystopijnej

Historia literatury dystopijnej wywodzi się z reakcji na rewolucję francuską z 1789 roku i perspektywę, że rządy tłumu doprowadzą do dyktatury. Do końca XX wieku był to nurt zwykle anty-kolektywistyczny. Dystopijna powieść pojawiła się jako odpowiedź na utopijną powieść. Jego wczesna historia jest prześledzona w Gregory Claeys. Dystopia: A Natural History (Oxford University Press, 2017).

Początki technologicznej dystopijnej powieści sięgają do "The Machine Stops" E.M. Forstera (1879-1970). Forster jest powszechnie uznawany za „pioniera literatury dystopijnej”. M Keith Booker stwierdza, że „The Machine Stops”, "My" i "Nowy wspaniały świat" to „wielkie teksty definiujące gatunek dystopijnej powieści, zarówno w zakresie ich zaangażowania w rzeczywiste problemy społeczne i polityczne oraz w zakresie krytyki społeczeństw, na których się koncentrują ”.

Inną ważną postacią w literaturze dystopijnej jest H.G. Wells, którego praca "Wehikuł czasu" (1895) jest również powszechnie postrzegana jako prototyp literatury dystopijnej. Po drugiej wojnie światowej powstały jeszcze bardziej dystopijną powieści. Te fikcje przeplatały się z komentarzem politycznym: koniec II wojny światowej przyniósł obawy o zbliżającą się trzecią wojnę światową i wynikającą z niej apokalipsę.

Współczesna dystopijna fikcja czerpie nie tylko z takich tematów, jak totalitarne rządy i anarchizm, ale także z tematyki zanieczyszczeń środowiska, globalnego ocieplenia, zmian klimatycznych, zdrowia, gospodarki i technologii. Współczesne motywy dystopijne są powszechne w literaturze gatunku młodzieżowego (Young Adult YA).
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl